מיסים | אודות מסקלופדיה | דיני מסים | מיסוי בינלאומי | מיסוי מקרקעין | תכנון מס | מס-טיפ לשאלות | הרשמה למבזק המס | תקנון אתר | צור קשר
חיפוש מידע לפי א' - ב'

אני רוצה לייבא באופן אישי מוצר מחו"ל היכן אני יכול לבדוק מה זכויותיי ואיזה עלויות צפויות לי

(08-01-13)
נכתב ע”י אלי דורון, עורך דין - ירון טיקוצקי, עורך דין (רואה חשבון)
עורכי דין ירון טיקוצקי שותף מייסד  ועו"ד קרן לוי חפץ מרכזת תחום ייצוא ייבוא מכס במשרד דורון טיקוצקי צדרבוים השיבו לשאלות  האם משתלם לייבא כיום בייבוא אישי  מהמכס
 
מהו יבוא אישי ועבור מי הוא רלוונטי?
כל אדם רשאי לייבא בייבוא אישי מוצרים לשימושו הפרטי. כאשר אדם מחליט לייבא מוצר בייבוא אישי הוא למעשה רוכש אותו ישירות מן הספק בחו"ל, מטפל לבדו גם בדרך שליחת המוצר לארץ, וגם בהליכי שחרור המוצר מהמכס. הסיבה העיקרית לרכישה בדרך של יבוא אישי היא בשביל לרכוש מוצרים ייחודים או מותאמים אישית שקשה להשיגם בארץ. סיבה אפשרית נוספת היא על מנת לחסוך בעלויות על ידי ייבוא אישי של מוצרים שעלותם בחו"ל זולה ביחס לעלותם בישראל. כמו כן, קיים יבוא אישי של עולים או תושבים חוזרים המבקשים להביא לארץ את רכושם שנמצא בחו"ל.
 
במה שונה יבוא אישי מיבוא מסחרי?
הפרוצדורה של הייבוא האישי מול הרשויות שונה מזו של הייבוא המסחרי, ובדרך כלל פשוטה יותר, ונהנית מהקלות שונות (ראה בהמשך).  לרוב ייבוא מסחרי מתאפיין בייבוא פריטים רבים מאותו סוג על ידי יבואן המתמחה בסחורה מסוג זה. עם זאת, במקרה שעסק מבקש לייבא מוצר הדרוש לו לצורך עסקי, ייבוא זה יחשב כיבוא מסחרי, אפילו אם מדובר בפריט בודד. כדאי לדעת כי לרשות המכס סמכות לבחון את אופי היבוא ונסיבותיו, ובמקרה שהיא סבורה כי נעשה יבוא מסחרי במסווה של יבוא אישי, היא תסרב להכיר בדבר כיבוא אישי.
 
מהן ההקלות במסגרת היבוא האישי?
במרבית המקרים פטור היבוא האישי מהצגת רישיונות יבוא או אישורים אחרים הדרושים לצורך יבוא מסחרי של פריטים מאותו סוג. פטור זה הנו משמעותי מאוד מבחינת הקלת פרוצדורת היבוא, ובמקרים רבים יכול להתבטא גם בהוזלה בעלויות לעומת מוצר שיובא בצורה מסחרית ונדרש לעמוד בבדיקות שונות, שעלותן מגולמת במחירו הסופי של המוצר. בנוסף, בהתאם לצווים לתיקון תעריף המכס ומס קניה שנכנסו לתוקף ביום 30/1/12, שמטרתם להקל על המייבאים מוצרים ביבוא אישי כדילעודד תחרותיות ולהפחית את יוקר המחיה, מוצרים ביבוא אישי שמחירם אינו עולה על 325$ נהנים מפטור מתשלום מכס וחייבים רק בתשלום מע"מ ומס קניה (במידה וחל) ומוצרים שמחירם אינו עולה על 75$ אף פטורים מתשלום מע"מ. עולים ותושבים חוזרים זכאים לזכויות מיוחדות בנוגע ליבוא מוצרים שונים.
 
מהו יועץ ליבוא אישי וכיצד כדאי להיעזר בשירותיו?
בענפים שונים, ובמיוחד בתחום יבוא הרכב האישי, ניתן למצוא יועצים/סוכנים ליבוא אישי, העשויים להקל על מי שמעוניין ליבא ביבוא אישי בכך שיתנו לו מידע וייעוץ בסיסי בנוגע לדרך ביצוע הייבוא האישי, דרך ההתקשרות עם הספק, ובהכוונה לאנשי מקצוע שעשויים לסייע בתהליך הייבוא כמו מובילים וסוכני מכס. עם זאת, חשוב להבין שיועץ ליבוא אישי אינו רשאי לבצע פעולות במקום מי שמעוניין לייבא, כגון התקשרות עם ספקים ואנשי מקצוע, שכן אז הוא עשוי להיחשב כמי שמבצע יבוא מסחרי במסווה של יבוא אישי, דבר שעלול להוביל לסיבוך תהליך הייבוא ושחרור המוצר מן המכס.
 
האם משתלם לייבא רכב בייבוא אישי?
במקרים רבים רכישת רכב פרטי היא הרכישה השניה בגודלה (אחרי רכישת דירה) אשר מבצע אדם ממוצע במהלך חייו. אחת הדרכים להוזיל את עלות רכישת הרכב היא לעשות זאת באמצעות ייבוא אישי ובכך לחסוך את מחירי התיווך של סוכנות המכירות וכמו כן ניתן לבצע את הרכישה במדינה דוגמת סין, שם המוצר זול יותר בשל עלויות הייצור הנמוכות. עם זאת חשוב לזכור כי למחיר הרכישה יש להוסיף עלויות הובלה, מיסים, רשיונות, ביטוח וכמובן את העבודה הכרוכה בחיפוש הרכב וספקי השירות.
 
כאשר מחשבים את כדאיות הייבוא האישי יש לקחת בחשבון כי הדבר כרוך בפרוצדורה לא מבוטלת לרבות: 1) רכישת רכב מהיבואן הנמצא בחו"ל. 2) קבלת רישיון יבוא. 3) הובלת הרכב לארץ ושחרורו מהמכס. 4) הוצאת רישיון זמני ממשרד הרישוי. 5) בדיקות תקינות וכשירות והוצאת רישיון קבע במשרד הרישוי.
 
ייבוא אישי של בעלי חיים לארץ:
רוב בעלי החיים המיובאים באופן עצמאי לארץ הם חתולים וכלבים גזעיים ויבוא זה עשוי להיות חסכוני מאוד עבור חובבי החיות שכן אינו כרוך במיסי מכס מיוחדים. בדומה למוצרים אחרים המיובאים באופן אישי הסיבות העיקריות לרכישת בעלי חיים בחו"ל הן מחירם הגבוה בישראל או ההיצע הנמוך הקיים בשוק חיות המחמד הגזעיות בארץ. יש לציין כי דווקא יבוא של חיות מחמד כגון כלבים וחתולים אינו מסובך ולא כרוך בפרוצדורות ארוכות.
 
שימו לב כי יבוא בעלי חיים מחייב עמידה בהוראות ובכללים שנקבעו בחוק ואשר נועדו להבטיח שבעלי החיים המיובאים אינם חולים, ובראש ובראשונה הנו כפוף לקבלת רישיון בכתב מאת מנהל השירותים הוטרינריים במשרד החקלאות אשר רשאי להתנות את הרישיון בתנאים כפי שימצא לנכון. כמו כן, חלה חובה לדווח לרופא וטרינרי ממשלתי לפחות 48 שעות לפני הנחיתה בישראל, כאשר לרופא יש סמכויות רחבות לבצע בדיקות נוספות בבעלי החיים ולשם כך אף להורות על העברתם להסגר.
 
ביבוא של עד שני בעלי חיים שהנם כלבים חתולים או ציפורים הכללים נוקשים פחות, וככלל די בכך שיוכח לשביעות רצון המנהל כי מקורם בארצות שמהן אין חשש להחדרת מחלות בעלי חיים, כי בעל החיים היה ברשות בעליו במשך 90 יום לפחות לפני הגיעם ארצה, כי הם מלווים בתעודת בריאות מרופא וטרינרי ממשלתי מארץ המוצא ובמקרה של כלבים או חתולים, גם כי חוסנו נגד כלבת בשנה שחלפה להגיעם ארצה.
 
כמו כן מומלץ לודא עם חברת התעופה מהן התקנות בעניין הטסת בעלי חיים שכן לכל חברה תקנון שונה ומומלץ להיערך מראש.
  
האם משתלם לייבא כיום מכולת ריהוט בייבוא אישי ?
 
רבים אולי לא יודעים, אך ניתן לעקוף את חנויות הרהיטים ולהוזיל את המחיר באופן ניכר. למשל, במידה וראיתם בחלון הראווה רהיט אשר מצא חן בעיניכם, שאלו את המוכר מי היצרן, היכן יוצר הרהיט, והאם יש לו שם מסחרי או מספר קטלוגי. חיפוש פשוט בגוגל יוביל אתכם אל אתר היצרן שם תמצאו את פרטי ההתקשרות עימו, וכמו כן תוכלו לראות מבחר גדול של רהיטים נוספים שלא היו בחנות. כעת עליכם לברר עם היצרן כמה עולה לרכוש את הרהיט ישירות ממנו, ובנוסף בררו בעבור עמיל המכס מה משקל המשלוח ומה הנפח שלו.
 
כאשר אתם מחשבים את כדאיות העסקה זכרו כי רהיטי עץ ומתכת עשויים להיות מחויבים בתשלום מכס בהתאם לצו תעריף המכס, בד"כ בשיעור של עד 12% ובנוסף אל תשכחו לחשב מע"מ של 18% ובסך הכל מדובר בתשלומים עקיפים בשיעור של כ- 30%. בנוסף בררו עם חברות משלוח את עלות המשלוח של המכולה, אשר בד"כ נגזרת מהמשקל והנפח של הריהוט ומאופן ההובלה (ימי או אווירי). על מנת שרכישה מסוג זה תהיה כדאית צריך שעלות הייצור של הרהיט תהיה זולה יחסית ולכן כאשר אתם מחפשים אחר רהיטים לייבוא אישי מומלץ למקד את החיפושים במדינות המזרח הרחוק כגון סין והודו שם הייצור נחשב לזול באופן יחסי.
 
ובמחירים מופקעים. גם כיום כאשר שוק המכשירים נפתח מעט לתחרות עדיין לא מורגשת ירידה ניכרת במחירים אך מסתבר שקנייה בייבוא אישי עשויה לחסוך כ-1000 ש"ח בחיר המכשיר.
 
 חזרה לקטגוריה  הדפס מאמר  שלח לחבר
שתף
מפת האתר | עורכי דין | דיני מיסים | חוקרים פרטיים | קישורים מומלצים | חברה לבניית אתרים