מיסים | אודות מסקלופדיה | דיני מסים | מיסוי בינלאומי | מיסוי מקרקעין | תכנון מס | מס-טיפ לשאלות | הרשמה למבזק המס | תקנון אתר | צור קשר
חיפוש מידע לפי א' - ב'

הכנסות שכ"ד

(18-09-16)
נכתב ע”י אלי דורון, עורך דין- ירון טיקוצקי, עורך דין (רואה חשבון)- עמית משה כהן, עורך דין
שאלתך:
 
לקוחי הגיע לסיכום עם מ.ה. בענין הליך של גילוי מרצון. הוזמנתי לפ"ש נתניה , והמפקח הסביר לי שזה כמו דיון רגיל, והוא חייב לעבור על כל השנים כמו דיון רגיל. במהלך הדיון גילה שלקוחי לא דיווח על הכנסה משכד למגורים, לשנים שלפני 2014 ופה אתאר את המצב. מרדכי ואורית נישאו בגיל מבוגר. לכל אחד מהם היתה דירה לפני הנישואים. ב- 2015 ההכנסות היו: מרדכי 27000 לשנה אורית 68400 לשנה. אני הכנתי חישוב נפרד לשניהם, והסתמכתי על סעיף 66 ,, חישוב נפרד. רצ"ב החישוב שהכנתי, לאורית בלבד, בלא לצרף את מרדכי. המפקח טוען שיש לאחד את הכנסות שכד של שני בני הזוג, מה שגורם למס גבוה. בתקנה של שכד למגורים לא מוזכר כלל מה קורה עם יש דירות לפני הנישואים, ובעצת חברי, רו"ח שמש ששון, טענתי שתקנה פחותה בערכה מבחינה היררכית לעומת חוק, ואם החוק (סעיף 66) קובע חישוב נפרד על נכסים שלפני הנישואין, אז זה חל גם בתקנה של שכד למגורים. בחישוב נפרד לאורית, הסכום שעובר את התקרה כפול 2 הוא 15120 , ולפי מס שולי שלה 21% המס הוא 3175 ואילו בחישוב מאוחד, 95400 באופציה של 10% המס יהיה 9540 .
 
1 . אני מנסה למצוא סעד משפטי לטענתי לחישוב נפרד בשכד למגורים
 
2 . המפקח דורש דיווח שכד מתחילת ההסכם על גילוי מרצון, דהיינו מ- 2006 ,
 
האם יש בסיס לטענתו ? למרדכי כל השנים עד 2015 הן שומה 01 .
 
תשובתנו:
 
1 . סעיף 65 לפקודת מס הכנסה קובע כי הכנסת בני זוג ירואה לענין החיוב במס וקביעת שיעור המס על ההכנסה כהכנסת "בן הזוג הרשום", כאשר ככלל בן הזוג הרשום הנו זה שיש לו את ההכנסה החייבת במס הגבוהה יותר דהיינו זה ששיעור המס השולי שלו גבוה יותר.
 
2 . ישנם מקרים בהם אפשר לדרוש מפקיד השומה חישוב מס נפרד, במקרים בהם מקור ההכנסה הינו מרכוש שהיה בבעלותו של בן הזוג שנה לפני 2 נישואיו (או מרכוש שקיבל בירושה בתקופת נישואיו), ובלבד שאם היתה לבן הזוג האמור הכנסה אחרת לגביה נערך חישוב מס נפרד, תיווסף ההכנסה על פ סעיף קטן זה להכנסה.
 
3 . יחד עם זאת, לעניין תקרת הפטור, הכנסה חודשית משכר דירה כוללת את ההכנסות מכל דירות המגורים המושכרות ע"י המשכיר, בן זוגו המתגורר עמו או של ילדו עד גיל שמונה עשרה.
 
4 . אין לראות בתשובה זו משום ייעוץ משפטי מחייב.
 חזרה לקטגוריה  הדפס מאמר  שלח לחבר
שתף
מפת האתר | עורכי דין | דיני מיסים | קישורים מומלצים | חברה לבניית אתרים