מיסים | אודות מסקלופדיה | דיני מסים | מיסוי בינלאומי | מיסוי מקרקעין | תכנון מס | מס-טיפ לשאלות | הרשמה למבזק המס | תקנון אתר | צור קשר
חיפוש מידע לפי א' - ב'

מיסוי בינלאומי


מונחי יסוד אודות מיסוי בינלאומי

מיסים הם מאבני היסוד של ציוויליזציה מודרנית, באמצעות כספי המיסים הממשלות יכולות לתפעל את מערכת החינוך, לסלול כבישים, לשמור על ביטחון האזרחים ולשלם קצבאות למעוטי יכולת אולם בעולם גלובלי שבו פועלות חברות זרות, רב לאומיות ובין לאומיות קשה מאוד לקבוע לאיזו ממשלה יגיעו כספי המיסים שנגבו עבור תשומות היצור של הפירמות.

גם חברות שומרות חוק נמצאות בבעיה בשל התסבוכת החשבונאית – חוקי המס אינם אחידים בכל העולם והחברות עשויות למצוא עצמן מסתבכות מול רשויות המס חרף המאמצים לנהוג בהתאם לחוק ולרוח החוק. 
על מנת להביא מזור לבעיה נקבעו כללים ברורים למיסוי הכנסות בחברות גלובליות, על כמה מהכללים במאמר הבא:

מיסוי פרסונאלי

מיסוי פרסונאלי, כמו זה שנהוג בישראל, מתייחס לתושבותו של משלם המס. אם האזרח נחשב לתושב ישראל, כאשר המבחן לקביעת תושבות הוא היותה של ישראל "מרכז חייו" של הנישום, קרי, הוא נמצא למעלה ממאה ושמונים ימים בשנת מס, הרי שהוא חב את תשלומי המס שלו לממשלת ישראל, בין אם ההכנסות נתקבלו כתוצאה מפעילות עסקית בישראל או מחוצה לה. לצורך העניין, גם חברה בע"מ שנרשמה על ידי רשם החברות בישראל תצטרך לשלם את תשלומי המס שלה לממשלת ישראל.

מיסוי טריטוריאלי

מיסוי טריטוריאלי, כמו זה הנהוג בארצות הברית, לצורך הדוגמא, הוא מס על רווחים מכל פעילות עסקית שבוצעה בשטחה הריבוני של המדינה. רשויות המס אינן מבדילות בין תושבי ארצות הברית לאזרחים זרים והן דורשות מכל עסק שהפיק רווחים בשטח המדינה לשלם את המס בהתאם למערכת החשבונאית הנהוגה בארהצות הברית של אמריקה.

אמנת מס

אמנת מס נועדה למנוע מצב שבו אזרח מחוייב לשלם מס עבור הכנסותיו ליותר מאשר מדינה אחת, או לחילופין, למנוע מצבים שבהם יוכלו אזרחים או חברות לנצל "מקלטי מס" ולא לשלם מס הכנסה לאף אחת מהמדינות.

כך לדוגמא, ישראלי שעושה עסקים בארצות הברית יהיה חייב לשלם מס בשתי המדינות ואילו אמריקאי שמתפרנס בארץ הקודש יהיה פטור ממס לחלוטין. על מנת למנוע מצבים אבסורדים כזה שמתואר בדוגמא נוהגות ממשלות לכרות "אמנות מס" אשר יוצרות מערכת ברורה של כללים לדיווח ולגבייה. נדמה שבעולם שבו אנו חיים, אין מנוס מיצירת הסכמות מסוג זה.

הערה חשובה: מקוצר היריעה, המושגים המוזכרים לעיל הובאו בכתבה בקצרה ואין לראות בהם יעוץ או תחליף ליעוץ

נמצאו 44 תוצאות
שיטת המס בפולין - על קצה המזלג... (22-12-16) נכתב ע"י ירון טיקוצקי, עו"ד (רו"ח); אלי דורון, עו"ד; עמית משה כהן, עו"ד
מסיבות הקשורות לגודלו של השוק הפולני המקומי (מהמדינות הגדולות במרכז אירופה, 40 מיליון נפש), היותה של פולין עשירה במשאבי טבע שונים, השתייכותה לחבר מדינות האיחוד האירופאי, תהליך ההפרטה המסיבי שעברה, הסכמי סחר רבים עליהם חתומה וקיומו של סחר חופשי (יבוא-יצוא) לגבי מרבית המוצרים ועוד, הפכה פולין ליעד מועדף בקרב משקיעים זרים.
הרחבת חובת הדיווח ביחס למקום התושבות לצורכי מס (07-09-16) נכתב ע"י ירון טיקוצקי, עו"ד (רו"ח); אלי דורון, עו"ד; רימון זינאתי, עו"ד
על מנת להרחיב את בסיס המידע הנמצא בידי רשות המסים ולשפר את יכולתה לגבות מס אמת, הורחבה בתיקון מספר 223 לפקודה מיום 7.4.16, חובת הדיווח המוטלת מכוח סעיף 131 לפקודה, בכך שנוסף לו, בין היתר, סעיף 131(א)(5ה) לפקודה, שיחול על דוחות שיש להגישם החל משנת המס 2016 ואילך.
שיטת המס בהונגריה (15-08-16) נכתב ע"י ירון טיקוצקי, עו"ד (רו"ח); אלי דורון, עו"ד; הדר וייצנר, משפטנית
הונגריה הינה כר פורה להשקעות ולהקמת חברות, זאת במיוחד עקב שיטת המס הנוחה, אשר טומנת בחובה פוטנציאל לרווחים ולחיסכון בהוצאות.
להמשך קריאה על שיטת המס בהונגריה
שיטת המס בקפריסין (10-08-16) נכתב ע"י ירון טיקוצקי, עו"ד (רו"ח); אלי דורון, עו"ד; הדר וייצנר, משפטנית
בהתאם לדין הקפריסאי, רק חברה המנוהלת ונשלטת משטח קפריסין תחשב כחברה תושבת קפריסין לצורכי מס. חברה תושבת קפריסין חייבת במס בקפריסין על כל הכנסה שהפיקה ו/או שנצמחה לה, ללא קשר למקום הפקתה, בעוד שחברה שאינה תושבת קפריסין חייבת במס בקפריסין אך ורק בגין הכנסה שהפיקה ו/או שנצמחה לה בקפריסין.
להמשך קריאה על שיטת המס בקפריסין
מיסוי תושבי חוץ (10-08-16) נכתב ע"י ירון טיקוצקי, עו"ד (רו"ח); אלי דורון, עו"ד; הדר וייצנר, משפטנית
עד ליום 1.1.07 הגדירה פקודת מס הכנסה כ"תושב חוץ" כל "מי שאינו תושב ישראל". החל מיום 1.1.07 הורחבה ההגדרה של "תושב חוץ" מתוך מטרה לאפשר ודאות לנישומים, זאת באמצעות הכנסת מבחן טכני, כמותי, אשר נישום העומד בתנאיו מהווה תושב חוץ. תחולתה של ההגדרה החדשה לעניין "תושב חוץ" הנה מיום 1.1.07.
להמשך קריאה על מיסוי תושבי חוץ
ישראלים שחיו והרוויחו כספים בחו"ל מתקשים להעביר את כספם לישראל (22-06-16) נכתב ע"י ירון טיקוצקי, עו"ד (רו"ח); אלי דורון, עו"ד; אסף הופמן, עו"ד
כידוע, החל משנת 2003 שאלת "התושבות" הפכה להיות שאלת מפתח, בכל הקשור לחבויות המס על פי הדין הישראלי והבין לאומי. כך יוצא שלטובת קביעת זכותה של רשות המס הישראלית למסות אזרח ישראלי אשר עבד והרוויח בחו"ל, בגין הכנסותיו בחו"ל, עליה לקבוע היכן היה מרכז חיו של אותו עובד בתקופה בה הופקה ההכנסה וככול וימצא כי מרכז חיו של אותו עובד היה מחוץ לישראל, הרי שרשות המס הישראלית תהא מנועה מלמסות את העובד בגין הכנסותיו אלה.
שיטת המס בניגריה (01-06-16) נכתב ע"י ירון טיקוצקי, עו"ד (רו"ח); אלי דורון, עו"ד; עמית משה כהן, עו"ד
המשבר הפיננסי העמוק אליו נקלעה מדינת ניגריה, טומן בחובו אפשרויות רבות עבור אנשי עסקים זרים, העטים בימים אלו אחר הזדמנויות עסקיות אטרקטיביות במדינה. מטבע הדברים, הבנה של שיטת המס הנוהגת במדינה האפריקנית, הנה חיונית, ולפיכך, ברשימה קצרה זו נבקש לסקור מספר עובדות מהותיות שיהא בהן כדי לסייע לבעלי עניין.
להמשך קריאה על שיטת המס בניגריה
לא על הנפט לבדו: ניגריה כיעד אטרקטיבי למשקיעים מישראל (18-05-16) נכתב ע"י ירון טיקוצקי, עו"ד (רו"ח); אלי דורון, עו"ד; לירן יזהר, משפטן
בשנים האחרונות ובעקבות התעוררות כלכלית לאחר עשור של עליות במחירי סחורות וקיומו של צורך אדיר בצמצום פערי תשתיות (תקשורת, מים, כבישים, אנרגיה, בניה ומסחר ועוד) גובר והולך העניין בהזדמנויות הכלכליות הטמונות ביבשת אפריקה ככלל, ובפרט ברפובליקה הפדרלית של ניגריה (להלן: "ניגריה").
מלטה כיעד מבוקש ליזמים ובעלי אתרי הימורים באינטרנט (04-05-16) נכתב ע"י ירון טיקוצקי, עו"ד (רו"ח); אלי דורון, עו"ד; עמית משה כהן, עו"ד
בשנים האחרונות, מהווה מדינת מלטה יעד מועדף עבור יזמים העוסקים בתחום ההימורים המקוונים. המדינה הזעירה, אשר בשנת 2004 התקבלה כחברה מן המניין באיחוד האירופאי, הייתה למדינה האירופית הראשונה שקבעה רגולציה מוסדרת בתחום ההימורים באינטרנט וכפועל יוצא הפכה בית למפעילי אתרי הימורים רבים מכל רחבי העולם המבקשים לפועל באופן חוקי בדרך של הוצאת רישיון.
בבעלותך חברה בחו"ל? דיווחת עליה למס הכנסה? ישראלים בעלי חברות זרות, מנטרלים חשיפה פלילית – באמצעות הליך של גילוי מרצון אנונימי (21-04-16) נכתב ע"י ירון טיקוצקי, עו"ד (רו"ח); אלי דורון, עו"ד; רימון זינאתי, עו"ד
ישראלים בעלי חברות זרות, מנטרלים חשיפה פלילית – באמצעות הליך של גילוי מרצון אנונימי. ישראלים רבים נוהגים להקים חברות בחו"ל וזאת לטובת למגוון רחב של טעמים - הקמת עסק בחו"ל, רכישת נדל"ן בחו"ל, מסחר בחו"ל, ייצור בחול ומכירה לחו"ל, אחזקה של נכסים בישראל ו/או בחו"ל , כך שצדדים שלישים לא ידעו על הבעלות העומדת מאחורי אותם עסקים, ניהול השקעה בחו"ל , לרבות ניהול חשבונות בנק בחו"ל, ועוד....
12345
מפת האתר | עורכי דין | דיני מיסים | חוקרים פרטיים | קישורים מומלצים | חברה לבניית אתרים | קידום אתרים אורגני