מיסים | אודות מסקלופדיה | דיני מסים | מיסוי בינלאומי | מיסוי מקרקעין | תכנון מס | מס-טיפ לשאלות | הרשמה למבזק המס | תקנון אתר | צור קשר
חיפוש מידע לפי א' - ב'

מיסוי בינלאומי


מונחי יסוד אודות מיסוי בינלאומי

מיסים הם מאבני היסוד של ציוויליזציה מודרנית, באמצעות כספי המיסים הממשלות יכולות לתפעל את מערכת החינוך, לסלול כבישים, לשמור על ביטחון האזרחים ולשלם קצבאות למעוטי יכולת אולם בעולם גלובלי שבו פועלות חברות זרות, רב לאומיות ובין לאומיות קשה מאוד לקבוע לאיזו ממשלה יגיעו כספי המיסים שנגבו עבור תשומות היצור של הפירמות.

גם חברות שומרות חוק נמצאות בבעיה בשל התסבוכת החשבונאית – חוקי המס אינם אחידים בכל העולם והחברות עשויות למצוא עצמן מסתבכות מול רשויות המס חרף המאמצים לנהוג בהתאם לחוק ולרוח החוק. 
על מנת להביא מזור לבעיה נקבעו כללים ברורים למיסוי הכנסות בחברות גלובליות, על כמה מהכללים במאמר הבא:

מיסוי פרסונאלי

מיסוי פרסונאלי, הנהוג בישראל, מתייחס לתושבותו של משלם המס. אם האזרח נחשב לתושב ישראל, כאשר המבחן לקביעת תושבות הוא היותה של ישראל "מרכז חייו" של הנישום, קרי, הוא נמצא למעלה ממאה ושמונים ימים בשנת מס, הרי שהוא חב את תשלומי המס שלו לממשלת ישראל, בין אם ההכנסות נתקבלו כתוצאה מפעילות עסקית בישראל או מחוצה לה. לצורך העניין, גם חברה בע"מ שנרשמה על ידי רשם החברות בישראל תצטרך לשלם את תשלומי המס שלה לממשלת ישראל.

מיסוי טריטוריאלי

מיסוי טריטוריאלי, כמו זה הנהוג בארצות הברית לצורך הדוגמא, הוא מס על רווחים מכל פעילות עסקית שבוצעה בשטחה הריבוני של המדינה. רשויות המס אינן מבדילות בין תושבי ארצות הברית לאזרחים זרים והן דורשות מכל עסק שהפיק רווחים בשטח המדינה לשלם את המס בהתאם למערכת החשבונאית הנהוגה בארהצות הברית של אמריקה.

אמנות מס

אמנת מס נועדה למנוע מצב שבו אזרח מחוייב לשלם מס עבור הכנסותיו ליותר מאשר מדינה אחת, או לחילופין, למנוע מצבים שבהם יוכלו אזרחים או חברות לנצל "מקלטי מס" ולא לשלם מס הכנסה לאף אחת מהמדינות.

כך לדוגמא, ישראלי שעושה עסקים בארצות הברית יהיה חייב לשלם מס בשתי המדינות ואילו אמריקאי שמתפרנס בארץ הקודש יהיה פטור ממס לחלוטין. על מנת למנוע מצבים אבסורדים כזה שמתואר בדוגמא נוהגות ממשלות לכרות "אמנות מס בינלאומיות" אשר יוצרות מערכת ברורה של כללים לדיווח ולגבייה. נדמה שבעולם שבו אנו חיים, אין מנוס מיצירת הסכמות מסוג זה.

* המושגים המוזכרים לעיל הובאו בכתבה בקצרה ואין לראות בהם יעוץ או תחליף ליעוץ.

נמצאו 52 תוצאות
ניגריה - כר פורה לעסקים! (09-11-17) נכתב ע"י ירון טיקוצקי, עו"ד (רו"ח); אלי דורון, עו"ד, דור שיוביץ, משפטן
בחלקה המערבי של יבשת אפריקה, שוכנת לה פנינה אשר טרם התגלתה לעולם במלוא הדרה, תפארתה והיותה יעד עסקים אשר טומן בחובו פוטנציאל עסקי רב. פנינה זו היא ניגריה!
להמשך קריאה על ניגריה - כר פורה לעסקים!
סקירת פסיקה - מחירי העברה בעסקאות בינלאומיות (09-11-17) נכתב ע"י ירון טיקוצקי, עו"ד (רו"ח); אלי דורון, עו"ד, טל חשוב, משפטן
לאחרונה התקבל בבית המשפט המחוזי מרכז, פסק דינו של כבוד השופט ד"ר בורנשטיין אשר התייחס לסוגיית "מחירי העברה" בעסקאות בינלאומיות בין צדדים קשורים (ע"מ 49444-01-13 ג'יטקו נ' פקיד שומה כפר סבא).
יעד חדש ומנצח לעסקים - מקסיקו (16-08-17) נכתב ע"י ירון טיקוצקי, עו"ד (רו"ח); אלי דורון, עו"ד, טל חשוב, משפטן
מקסיקו, הממוקמת במרכז יבשת אמריקה, הינה פדרציה המאגדת בתוכה 32 מדינות פדרליות. רבים נוטים לחשוב כי מקסיקו היא מדינה נחשלת, אלא שטעות בידם, מאחר ומקסיקו נחשבת כיום למעצמה כלכלית, וזאת בעיקר משום שהיא שותפת הסחר הגדולה ביותר של ארה"ב.
תושב ישראל החי בחו"ל? בדוק שאינך מחויב לשלם דמי ביטוח לאומי (02-08-17) נכתב ע"י אלי דורון, עו"ד; ירון טיקוצקי, עו"ד (רו"ח); טל חשוב, משפטן
לעתים ישנם מקרים מורכבים בהם תושב עוזב את הארץ לתקופה ממושכת או שלא מדובר במעסיק ישראלי שהוא עובד אצלו. במקרים כגון אלו עולה לא אחת השאלה האם תושב ישראל השוהה בחו"ל מחויב בתשלומי ביטוח לאומי?
הקפאת חשבון בנק של ישראלי בחו"ל - קפיצת מדרגה במלחמה בהון השחור (05-07-17) נכתב ע"י ירון טיקוצקי, עו"ד (רו"ח); אלי דורון, עו"ד, עמית משה כהן, עו"ד
ידיעה שפורסמה לאחרונה בדבר הקפאת חשבון בנק של יחיד תושב ישראל המתנהל בהונג קונג, לצורך חילוט כספים בהליך פלילי, מהווה ללא ספק עליית מדרגה חדה במדיניות רשות המיסים בכל הנוגע לאכיפתה הכלכלית ולמאבקה בהון השחור ובעבירות המס.
שיטת המס בסינגפור (01-06-17) נכתב ע"י ירון טיקוצקי, עו"ד (רו"ח); אלי דורון, עו"ד, טל חשוב, משפטן
סינגפור הינה מהמדינות המתקדמות בעולם ובעלת שיעור צמיחה מרשים וזאת בשל פתיחותה לעולם הגלובלי ושימוש בטכנולוגיות מתקדמות. כלכלת סינגפור היא כלכלה מפותחת המבוססת על שוק חופשי, נסמכת על ייצור וייצוא מוצרי אלקטרוניקה, ביוטכנולוגיה, פרמצבטיקה, כימיקלים וכן על היותה מרכז פיננסים ומסחר חשוב.
להמשך קריאה על שיטת המס בסינגפור
שיטת המס בפולין - על קצה המזלג... (22-12-16) נכתב ע"י ירון טיקוצקי, עו"ד (רו"ח); אלי דורון, עו"ד; עמית משה כהן, עו"ד
מסיבות הקשורות לגודלו של השוק הפולני המקומי (מהמדינות הגדולות במרכז אירופה, 40 מיליון נפש), היותה של פולין עשירה במשאבי טבע שונים, השתייכותה לחבר מדינות האיחוד האירופאי, תהליך ההפרטה המסיבי שעברה, הסכמי סחר רבים עליהם חתומה וקיומו של סחר חופשי (יבוא-יצוא) לגבי מרבית המוצרים ועוד, הפכה פולין ליעד מועדף בקרב משקיעים זרים.
הרחבת חובת הדיווח ביחס למקום התושבות לצורכי מס (07-09-16) נכתב ע"י ירון טיקוצקי, עו"ד (רו"ח); אלי דורון, עו"ד; רימון זינאתי, עו"ד
על מנת להרחיב את בסיס המידע הנמצא בידי רשות המסים ולשפר את יכולתה לגבות מס אמת, הורחבה בתיקון מספר 223 לפקודה מיום 7.4.16, חובת הדיווח המוטלת מכוח סעיף 131 לפקודה, בכך שנוסף לו, בין היתר, סעיף 131(א)(5ה) לפקודה, שיחול על דוחות שיש להגישם החל משנת המס 2016 ואילך.
שיטת המס בהונגריה (15-08-16) נכתב ע"י ירון טיקוצקי, עו"ד (רו"ח); אלי דורון, עו"ד; הדר וייצנר, משפטנית
הונגריה הינה כר פורה להשקעות ולהקמת חברות, זאת במיוחד עקב שיטת המס הנוחה, אשר טומנת בחובה פוטנציאל לרווחים ולחיסכון בהוצאות.
להמשך קריאה על שיטת המס בהונגריה
שיטת המס בקפריסין (10-08-16) נכתב ע"י ירון טיקוצקי, עו"ד (רו"ח); אלי דורון, עו"ד; הדר וייצנר, משפטנית
בהתאם לדין הקפריסאי, רק חברה המנוהלת ונשלטת משטח קפריסין תחשב כחברה תושבת קפריסין לצורכי מס. חברה תושבת קפריסין חייבת במס בקפריסין על כל הכנסה שהפיקה ו/או שנצמחה לה, ללא קשר למקום הפקתה, בעוד שחברה שאינה תושבת קפריסין חייבת במס בקפריסין אך ורק בגין הכנסה שהפיקה ו/או שנצמחה לה בקפריסין.
להמשך קריאה על שיטת המס בקפריסין
123456
מפת האתר | עורכי דין | דיני מיסים | חוקרים פרטיים | קישורים מומלצים | חברה לבניית אתרים | קידום אתרים אורגני