מיסים | אודות מסקלופדיה | דיני מסים | מיסוי בינלאומי | מיסוי מקרקעין | תכנון מס | מס-טיפ לשאלות | הרשמה למבזק המס | תקנון אתר | צור קשר
חיפוש מידע לפי א' - ב'

מכס אזרחי

מכס הוא מס אשר מוטל על מוצרי יבוא שנכנסים לשטחה הריבוני של המדינה והוא אחד המיסים העתיקים והנפוצים ביותר בעולם. כבר בתקופת התנ"ך נהגו מלכים ושליטים לגבות מס כבד על סחורה שיבואה למדינה באופן חוקי.
 
יחודו של המכס הוא שבניגוד למיסים אחרים שנועדו אך ורק על מנת להעשיר את קופת המדינה, למכס תפקיד חשוב בהגנה על היצור המקומי ויש הרואים בו מגן האזרח הקטן מפני השלכות הגלובליזציה. כאשר המדינה מטילה מכס על מוצרי יבוא זולים שמיוצרים מחוץ לגבולותיה היא גורמת לצרכנים להעדיף לרכוש סחורה מקומית שמיוצרת על ידי פועלים מקומיים וזאת משום שהיטל המס העודפים על היבואנים גורמת לשוויון מלאכותי במחירי הסחורות.
 
מלבד יבואונים מקצועיים שעוסקים ביבוא לפרנסתם, מעת לעת גם אזרחים רגילים צריכים להעביר מוצר זה או אחר ממדינה למדינה ועל אף שזהו אינו משלח ידם העיקרי, הם אינם פטורים מתשלומי המכס כחוק. המדינה גובה מכס על יבוא אישי מכמה וכמה טעמים. הסיבה הראשונה היא כמובן רצונה לשפר את הכנסותיה ממיסים אולם זוהי אינה הסיבה העיקרית, אלמלא המכס על יבוא אישי יכלו תושבים רבים לדחות קניות יקרות ומשמעותיות עד למועד שיזדמן להם להגיע אל מחוץ לגבולות ארצנו, כך שגם התעשייה המקומית וגם היבואנים הרשמיים היו נפגעים קשות. 
 
בניגוד לחוקי המס האחרים שמתיימרים להיות פשטים יחסית, חוקי המכס, מטבעם, מורכבים מאוד.
כמעט לכל מוצר או קבוצת מוצרים נקבע שיעור מיסוי שונה ולעיתים תקנות נוספות מלבד תשלומי מיסים מונעים מהיבואן לשחרר את הסחורה שנשלחה אליו (חוקי תקינה שונים, אישורי בריאות וכו'). כמו כן, קבוצות שונות באוכלוסיה פטורות, באופן מלא או חלקי מתשלומי המכס (לדוגמא מכס תושב חוזר נמוך בהרבה מזה של אזרח שרק נסע לכמה ימים...) ולכן בדומה לראוה החשבון שמסייע לבעלי עסקים להתמודד מול רשויות המס, ניתן למצוא גם סוכנויות שונות לעמילות מכס. עמילי המכס מכירים את החוקים השונים על בוריהן ובמקרים רבים יש בכוחם לחסוך ללקוחותיהם תשלומי מכס מיותרים.
 
על מנת למנוע העברת מוצרים שלא כחוק ומבלי לשלם את המכס כנדרש קבעה המדינה סנקציות חריפות על אזרחים שמעבירים סחורה שחייבת במכס מבלי להצהיר עליה. במקרים אלו רשאית המדינה להחרים את הטובין ואף למכור אותם כהחרמות מכס, להטיל קנסות כבדים על מפירי החוק ובמקרים קיצונים אף לכלוא אותם. 
נמצאו 6 תוצאות
בית המשפט בחיפה קיבל תביעה של יבואן מוצרי חשמל כנגד רשויות המכס אשר ביקשו לשנות סיווג טובין שייובא לארץ (25-05-16) נכתב ע"י ירון טיקוצקי, עו"ד (רו"ח); אלי דורון, עו"ד; תמיר קלדרון, עו"ד
בית המשפט השלום בחיפה קיבל את תביעתה העקרונית של חברת יוסף חיים (יבוא ושיווק) בע"מ, משווקת מוצרי גולד ליין, וקבע כי סיווג סחורה שיובאה לישראל על ידי רשויות המכס הינו שגוי, וכי יש לקבל את הסיווג המוצע על ידי התובעת ולהשיב לה את התשלום שחויבה היא לשלם כתוצאה משינוי סיווג זה.
בית המשפט המחוזי: "לא התקיימו התנאים לטענת כפיה המצדיקים ביטול הסכם מכר" (28-01-15) נכתב ע"י אלי דורון, עו"ד; ירון טיקוצקי, עו"ד (רו"ח); יעל בינדמן, משפטנית
סעיף 17(א) לחוק החוזים (חלק כללי) קובע את זכותו של צד לבטל חוזה שנכרת בכפייה, וכלשון הסעיף: "מי שהתקשר בחוזה עקב כפיה שכפה עליו הצד השני או אחר מטעמו, בכוח או באיום, רשאי לבטל את החוזה".
הפרת סימני מסחר (31-10-13) נכתב ע"י אלי דורון, עו"ד; ירון טיקוצקי, עו"ד (רו"ח); תומר וקנין, משפטן
סימני המסחר מאפשרים לצרכן להבחין בין מוצרים שונים ולצבור מידע לגבי תכונותיהם ואיכותם. הם נועדו להגן על קהל הצרכנים מפני הטעייה, ובמקביל להגן על זכותו של בעל סימן המסחר, המעיד על מקורו. פקודת סימני המסחר [נוסח חדש], תשל"ב-1972 קובעת שיטת רישום של סימני מסחר במטרה להגדיל את הוודאות בתחום, ולשפר את ההגנה על בעלי סימנים מסחריים.
להמשך קריאה על הפרת סימני מסחר
אני רוצה לייבא באופן אישי מוצר מחו"ל היכן אני יכול לבדוק מה זכויותיי ואיזה עלויות צפויות לי (01-08-13) נכתב ע"י אלי דורון, עורך דין - ירון טיקוצקי, עורך דין (רואה חשבון)
עורכי דין ירון טיקוצקי שותף מייסד ועו"ד קרן לוי חפץ מרכזת תחום ייצוא ייבוא מכס במשרד דורון טיקוצקי צדרבוים השיבו לשאלות האם משתלם לייבא כיום בייבוא אישי מהמכס
סיווג טובין המיובא לישראל (29-08-12) נכתב ע"י אלי דורון, עורך דין - ירון טיקוצקי, עורך דין (רואה חשבון)
סיווג הטובין הינו קביעה לאיזה "פרט מכס" ישויך מוצר בעת יבואו לישראל. חלוקת פרט המכס נקבעת בהתאם לשיטה הבינלאומית, השיטה המתואמת- System Harmonized עפ"י העקרונות שנוסחו במועצה לשיתוף פעולה לענייני סיווג בארגון המכס הבינלאומי WCO- World Customs Organization.
תשלום המכס בחסר (24-12-09) נכתב ע"י אלי דורון, עורך דין - ירון טיקוצקי, עורך דין (רואה חשבון)
ברשימה זו, ברצוננו להתמקד בסוגייה אחת שאנו נתקלים בה חדשות לבקרים בפרקטיקה שלנו. המדובר בסיטואציה שבה מס עקיף (המכס בעניין עסקינן) לא שולם לרשויות המס או שולם חלקית מסיבה כזו או אחרת והמדינה מבקשת לגבותו בשלב מאוחר יותר.
להמשך קריאה על תשלום המכס בחסר
מפת האתר | עורכי דין | דיני מיסים | חוקרים פרטיים | קישורים מומלצים | חברה לבניית אתרים | קידום אתרים אורגני