מיסים | אודות מסקלופדיה | דיני מסים | מיסוי בינלאומי | מיסוי מקרקעין | תכנון מס | מס-טיפ לשאלות | הרשמה למבזק המס | תקנון אתר | צור קשר
חיפוש מידע לפי א' - ב'

האם הלקוח (המסגר) חייב בדיווח ותשלום מס קנייה?

(24-04-18)
נכתב ע”י אלי דורון, עורך דין - ירון טיקוצקי, עורך דין (רואה חשבון)

שאלתך:

לקוח שלי שהינו מסגר ובעל מסגריה בישראל קיבל הצעה לייצר ארגז אחורי לרכבים תפעולים חשמליים לספק בארץ, הלקוח שלי משתמש בחומר גלם אלומיניום ועם חומר גלם זה מייצר ארגז אחורי לקולנועיות מסוג מרשל ואיזי-גו. הארגזים הנ"ל מסופקים לספק ישראלי כאשר הספק מרכיב אותם על גבי הרכב ומוכר אותם בישראל.
 
שאלותיי הם: האם הלקוח (המסגר) חייב בדיווח ותשלום מס קנייה?
אם הלקוח חייב במס קנייה האם חובת התשלום היא על כל מחיר המוצר הנמכר (למרות שעל חומרי הגלם המיובא כבר שולם מס בייבוא) אם אכן הלקוח חייב בדיווח ותשלום וכיצד זה מתבצע? ומהו האחוז שעליו לשלם בגין הנ"ל?
 

תשובתנו:

  1. מס קניה הינו מס עקיף, חד שלבי, המוטל על טובין שונים הן מייצור מקומי והן מיבוא, אשר שר האוצר קבע אותם בצו כטובין טעוני מס.
  2. המס מוטל על פי חוק מס קניה (טובין ושירותים), התשי"ב- 1952 (להלן - החוק).
  3.  להלן רשימת הטובין הטעונים כיום מס קניה:
    1. 3.1 כוהל (לרבות כוהל ממוחזר + כוהל מפוגל);
    2. 3.2 משקאות משכרים (לרבות בירה)
    3. 3.3 רכב מנועי; 
    4. 3.4 חלקים ואביזרים לרכב מנועי; 
    5. 3.5 מצברים חשמליים לרכב; 
    6. 3.6 סוללות חשמליות לטלפונים סלולריים; 
    7. 3.7 טלפונים סלולריים; 
    8. 3.8 טובין בתחום האלקטרוניקה הבידורית כגון: מיקרופונים, רמקולים, תיבות לרמקולים, מגבירי קול, מקלטי רדיו, מקלטי טלוויזיה ומסכי טלוויזיה ומכשירי הקלטה; 
    9. 3.9 משקאות משכרים (לרבות בירה) טבק ומוצריו
    10. 3.10 כרטיסים חכמים לטלפונים סלולריים ולמקלטי טלוויזיה; 
    11. 3.11 טובין נוספים: פרטי לבוש מפרווה; מקררים בנפח שמעל 800 ליטר; מסכי טלוויזיה  שמעל 50 אינטש; רכבי שטח, טרקטורי משא וטרקטורונים; כלי טייס מסויימים;  מפרשיות מסוימות; אופנועי ים; ג'קוזי; רהיטים עתיקים. 
    12. 3.12 טובין שיתווספו לצו, על-פי קביעת שר האוצר.
  4. מס הקניה המוטל על טובין, מחושב באחוזים ממחירם הסיטוני של הטובין, או בסכום קצוב או גם באחוזים וגם בסכום קצוב – הכול בהתאם לסעיף 3א' לחוק, וכפי שנקבע בצו תעריף המכס והפטורים ומס קניה על טובין להלן - צו תעריף המכס, ביחס לכל סוג של טובין טעוני מס קניה.
  5. מי שעוסק בייצור של טובין טעוני מס כמפורט לעיל, חייב להירשם כעוסק לצורך מס קניה, ביחידת מס קניה ארצית ולדווח על מכירותיו באמצעות דוח תקופתי ולשלם את המס המגיע בהתאם.
  6. אין לראות בתשובה זו משום ייעוץ משפטי מחייב.

 חזרה לקטגוריה  הדפס מאמר  שלח לחבר
שתף
מפת האתר | עורכי דין | דיני מיסים | חוקרים פרטיים | קישורים מומלצים | חברה לבניית אתרים | קידום אתרים אורגני