מיסים | אודות מסקלופדיה | דיני מסים | מיסוי בינלאומי | מיסוי מקרקעין | תכנון מס | מס-טיפ לשאלות | הרשמה למבזק המס | תקנון אתר | צור קשר
חיפוש מידע לפי א' - ב'

קיזוז הפסדי הון

(24-04-18)
נכתב ע”י אלי דורון, עורך דין - ירון טיקוצקי, עורך דין (רואה חשבון)

שאלתך:

אם בשומת מס יש לי הפסד מועבר מניירות ערך, אני רוצה להימנע ממס שבח בשנה העוקבת שבה נוצר השבח על ידי שימוש בהפסד הזה. האם אפשרית פניה לפ״ש (מילוי טופס? ואם כן איזה?) יכולה לחלץ אותי מחיוב מס שבח על ידי טענה שיש הפסד מועבר? לא התעסקתי עם זה אף פעם.
 

תשובתנו:

1. סעיף 92 לפקודת מס הכנסה מסדיר את נושא קיזוז הפסדי הון (היינו הפסדים שנוצרו ממכירת נכס הוני), מול רווחי הון (היינו רווחים שנוצרו ממכירת נכס הוני).
 
2. סעיף 92(ב) לחוק מאפשר להעביר הפסד הון (לרבות שבח מקרקעין) שלא ניתן היה לקזזו בשנת המס שבה נוצר, ולקזזו מול רווחי הון בשנים שלאחר אותה שנת מס.
 
3. סעיף 88 לפקודה קובע כי מקרקעין אשר במכירתם חל מס שבח לפי חוק מיסוי מקרקעין, אינם מהווים "נכס" לעניין פרק ה' לפקודה. לפיכך, לכאורה, סעיף 92 אינו אמור לחול על שבח מקרקעין או הפסד ממכירת מקרקעין. אולם, הסעיף קובע כי לעניין קיזוז ההפסדים ייחשב הפסד ממכירת מקרקעין כהפסד הון, ושבח מקרקעין ייחשב כרווח הון.
 
4. משמעות הסעיף היא, כי ניתן לקזז הפסד ממכירת מקרקעין מול רווח הון ממכירת נכס אחר ולהיפך: הפסד ממכירת נכס הוני ניתן לקיזוז כנגד שבח ממכירת מקרקעין.
 
5. אין לראות בתשובה זו משום ייעוץ משפטי מחייב.
 
 חזרה לקטגוריה  הדפס מאמר  שלח לחבר
שתף
מפת האתר | עורכי דין | דיני מיסים | חוקרים פרטיים | קישורים מומלצים | חברה לבניית אתרים | קידום אתרים אורגני